Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zdravotná sestra asistentka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
29. decembra 2020 Zdravotné sestry od Zdravotnickespravy.skSITA

Štát musí urgentne investovať do sestier, zdôrazňuje ich komora

Krajiny s nedostatkom sestier, musia zvýšiť počet absolventov študijného programu ošetrovateľstvo v priemere o 8 % ročne.

Štát musí urgentne investovať do sestier. Naliehavú potrebu posilniť pracovné sily v zdravotníctve zdôrazňuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA).

Výrazné medzery vidí komora v ošetrovateľskej pracovnej sile, nedostatočných investíciách do ošetrovateľského vzdelávania, pracovných podmienok a miezd. Sestry pritom tvoria viac ako polovicu všetkých zdravotníckych pracovníkov.

Globálny nedostatok

Správa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v spolupráci s Medzinárodnou radou sestier (ICN) a s globálnou kampaňou Nursing Now poukazuje, že v súčasnosti je na celom svete len necelých 28 miliónov sestier.

Aby sa zabránilo globálnemu nedostatku sestier, správa odhaduje, že krajiny, ktoré majú nedostatok sestier, musia zvýšiť celkový počet absolventov študijného programu ošetrovateľstvo v priemere o 8 % ročne.

Súčasne by sa mali zlepšiť podmienky zamestnať sa a následne sa udržať v systéme zdravotníctva.

Samosprávna organizácia

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou. Sídli v Bratislave a združuje 40-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.

Hlavnou úlohou SK SaPA je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.