Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podmienkou účasti na omšiach s pápežom bude plná zaočkovanosť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Alessandra Tarantino
20. júla 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Sväté omše s pápežom Františkom budú môcť navštíviť len plne zaočkované osoby

Minister školstva podotkol, že ide o obrovské podujatie, ktoré z epidemického hľadiska môže byť extrémne rizikové.

Podmienkou návštevy svätých omší, ktoré bude v septembri na Slovensku celebrovať pápež František, bude plná zaočkovanosť účastníkov. Uviedol to dnes minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom OĽaNO). Doplnil, že podujatia budú organizované s kapacitou vysoko na rámec aktuálne platných epidemiologických opatrení.

Naším spoločným cieľom je vytvoriť podmienky na to, aby si Svätý otec odniesol zo Slovenska pekné spomienky, aby sme spoločne vytvorili podmienky pre jeho sprievod, ale aj veriacich, ktorí budú chcieť prežiť hlboký duchovný zážitok. A zároveň, aby sme umožnili čo najväčšiemu počtu ľudí zúčastniť sa na verejných svätých omšiach,“ povedal minister.

Jediný spôsob

Predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský doplnil, že štátne orgány pri rokovaní s cirkvou zdôraznili, že daná podmienka je jediným spôsobom, ako radikálne neobmedzovať účasť na podujatiach.

Je pre nás dôležité, že sa rozhodlo. Vieme, na čom sme, aby sme mohli pokračovať v prípravách návštevy, do ktorej ostáva len niekoľko týždňov,“ povedal. Dodal, že prosí verejnosť, aby danú podmienku prijala „v dobrom“.

Upozorňujú na delta variant

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) vo svojom statuse na sociálnej sieti uvítal Lengvarského oznámenie a opatrenia súvisiace s návštevou pápeža Františka. Ocenil, že podmienkou bude očkovanie. Podotkol, že ide o obrovské podujatie, ktoré z epidemického hľadiska môže byť extrémne rizikové.

Sám pápež František sa nechal zaočkovať. Rovnako k očkovaniu vyzývajú aj predstavitelia slovenskej cirkvi,“ poukázal. Verí, že aj veriaci budú nasledovať pápežov vzor a budú rovnako ako on dôverovať odborníkom a lekárom.

Gröhling dnes tiež na sociálnej sieti upozornil na delta variant ochorenia COVID-19, ktorý sa podľa neho ukazuje ako infekčnejší. Konštatoval, že ochoreniu podľahli aj zdraví, vitálni a aktívni ľudia. Vyzval tiež rodičov, aby sa zaočkovali aspoň oni, ak nechcú dať zaočkovať svoje deti.

Hlava katolíckej cirkvi pápež František začiatkom júla potvrdil, že v septembri oficiálne navštívi Slovensko. Návšteva by mala trvať od 12. do 15. septembra 2021.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.