Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zilinsky samospravny kraj vakcinacne centrum mobilne.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
16. júla 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

V Žilinskom kraji spustili vakcinačnú linku VakciZuzka, vyrazí do najmenej zaočkovaných regiónov

Aktuálne je celková zaočkovanosť Žilinského kraja na úrovni 37 percent, no na Kysuciach je to len 28 percent.

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) od budúceho týždňa spúšťa vakcinačnú linku VakciZuzka, prostredníctvom ktorej chce zvýšiť podiel zaočkovaných obyvateľov v regiónoch, kde je o očkovanie dlhodobo veľmi nízky záujem.

Ako informovala hovorkyňa ŽSK Lucia Lašová, jednotlivé výjazdy bude župa plánovať na každý týždeň po dohovore so starostami a primátormi.

Aktuálne je celková zaočkovanosť Žilinského kraja na úrovni 37 percent, no na Kysuciach je to len 28 percent.

Vypracovaná štatistická analýza preukázala, že v zaočkovanosti sú medzi regiónmi doslova priepastné rozdiely. Kým napríklad v Žiline podiel zaočkovanosti presahuje celoštátny priemer a očkovaných je tu viac ako 40 percent populácie, v okrajových častiach Kysúc či Oravy je toto percento aj o polovicu nižšie,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Bez predošlej registrácie

Pri vakcinácii prostredníctvom VakciZuzky sa nebude vyžadovať predošlá registrácia do národného systému čakárne, ani do zoznamu náhradníkov v systémoch očkovacích centier.

Zdravotníci zaočkujú každého záujemcu priamo na mieste bez ohľadu na vek alebo iné kritériá. Očkovať budeme jednodávkovou vakcínou Janssen, vďaka čomu sa už do obcí nebudeme musieť druhýkrát vrátiť. Možnosť vakcinácie ponúkneme v prvom kole v najmenej zaočkovaných obciach a podľa potreby budeme rozsah výjazdov navyšovať,“ vysvetlila riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková.

Rozpisy výjazdov

Rozpisy výjazdov chce krajská samospráva zverejňovať pravidelne na svojom webovom sídle a sociálnej sieti.

V priemere VakciZuzka denne navštívi tri obce a plánuje zaočkovať do 300 obyvateľov. Počty sú zatiaľ orientačné a stanovili sa na základe časovej a materiálnej kapacity očkovacieho tímu, upresňovať sa budú podľa reálneho stavu,“ dodala k téme hovorkyňa ŽSK s tým, že v prvý deň činnosti vakcinačnej linky je naplánovaný výjazd do oravských obcí Suchá Hora, Hladovka a Vitanová.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.