Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vseobecna nemocnica s poliklinikou levoca.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
10. júla 2021 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Všeobecná nemocnica Levoča by mala prejsť optimalizáciou, primátor mesta s tým nesúhlasí

Takýto krok by zrejme zmaril investíciu vo výške 4,8 milióna eur do nového urgentného príjmu, ktorý tam práve dokončujú.

Primátor mesta Levoča Miroslav Vilkovský je proti avizovanej optimalizácii levočskej nemocnice, v ktorej mesto pôsobí ako jeden z akcionárov.

Podľa jeho slov sú s informáciami o rušení nemocníc spojené mnohé otázky a komplikácie, omnoho ťažšie bude preto podľa neho získať do nemocnice nových lekárov a zdravotníkov. Podporu nemocnici vyjadrili aj viacerí starostovia obcí Levočského okresu, ako aj celej spádovej oblasti.

Regionálny význam

Levočská nemocnica sa na základe medializovaných informácií ocitla na zozname nemocníc, ktoré by mali mať charakter komunálnej nemocnice.

Tým by sa podľa jej vedenia podstatne znížil jej regionálny význam a rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Takýto krok by zrejme zmaril investíciu vo výške 4,8 milióna eur do nového urgentného príjmu, ktorý tam práve dokončujú.

Stretnutie so starostami

Boli sme, sme a chceme byť aj naďalej regionálnou nemocnicou,“ uviedol riaditeľ nemocnice František Lešundák.

Zároveň informoval, že vedenie nemocnice sa vo štvrtok 8. júla stretlo s tromi desiatkami starostov obcí Levočského okresu, ktorí jej prejavili plnú podporu.

Levočská nemocnica je jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne, optimalizácia by vážnym spôsobom poznačila aj zamestnanosť v regióne,“ poznamenal starosta Dúbravy Ondrej Hovančík.

Strategický plán rozvoja

Nemocnica má vypracovaný strategický plán rozvoja, ktorým by sa mala v budúcnosti uberať. Ako ďalej v tlačovej správe informovala Martina Pavlíková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica patrí, tamojšie psychiatrické oddelenie má vysoko nadregionálny charakter.

So spádovou oblasťou približne 300-tisíc obyvateľov je v danej oblasti podľa jej slov nenahraditeľné. Fenoménom nemocnice je podľa hovorkyne neurologické oddelenie.

Systém včasnej rehabilitácie

S jeho pomocou a prepojením s fyziatricko-rehabilitačným oddelením plánuje nemocnica do budúcna realizovať systém včasnej rehabilitácie pre pacientov napríklad po mozgovej príhode, ortopedických operáciách a podobne.

V nemocnici chcú zároveň dostupné lôžka využiť správne, ich náhlu transformáciu tam považujú za nereálnu. Samotná nemocnica upravuje lôžkový fond postupne. Za viac ako desať rokov klesol jej počet lôžok o 24 percent.

Levočská nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť pre celý región Spiš aj širšie okolie. V súčasnosti má nemocnica 302 funkčných lôžok a poskytuje ústavnú zdravotnú starostlivosť na ôsmich lôžkových oddeleniach.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.